ÜNNEPI MŰSOR A SZENT ISTVÁN SZOBORNÁL

Június 12-én, szombaton, a Boldogságos Szűz Mária Szeplőtelen Szívének ünnepén tartotta az „Europa”-Club a hagyományos megemlékezését Bad Deutsch-Altenburgban, ahol àllamalapító Szent István királyunknak köszönhetően épült a Mária-templom és vált a magyarság fontos zarándokhelyévé. Az egyesület által állított Szent István mellszobor ünnepélyes megkoszorúzása ismét alkalmat adott a magyar identitástudat megerősítésére, hazaszeretünk méltó kifejezésére.

Dr. Smuk András, egyesületünk elnökének köszöntője után a város alpolgármestere, Markus  Keprt úr köszöntötte a megjelenteket. Ezt követően a Bécsi Magyar Nagykövetség első beosztott diplomatája, Bóta Zsolt rendkívüli követ és meghatalmazott miniszter úr tartott lélekemelő ünnepi beszédet.

„Itt vagyunk ismét, most már sokadjára,

Leültünk kicsit együtt, de még nem dőlhetünk hátra.

Hiszen van még dolgunk a világban, bőven van mit tennünk,

Hogy megmaradjon köztünk, ’miben mindig muszáj hinnünk.” – idézte követ úr az „Örökségünk” című hazaszeretetre, az identitás megőrzésére buzdító dal sorait, amely az anyanyelv ápolásáról, az utódoknak való továbbadásáról szól.

Kiemelte, hogy a hazafias dalok, versek, hazaszeretetre, az anyanyelv ápolására, az identitás megtartására buzdítanak és ilyet semmilyen egyéb nyelvterületen nem lehet tapasztalni.

„Kell-e rajta csodálkozni, hogy a szláv és germán közegben megmaradni képes volt magyarság ennyire fontosnak tartja a maga önazonosságát és jövőjét?”- tette fel a kérdést.

Megragadó gondolatokat fogalmazott meg, amelyek szerint :”…úgy érezhetjük, nincs senki a pártunkon, sem az EU-ban, sem azon kívül, magunkra vagyunk hagyatva. Viszont ebből a helyzetből az lehet a kiút számunkra, ha a magunk 100 éve vonszolt nemzeti kisebbségi problémáinak kellő súllyal és hangerővel történő képviseletén túl fogékonyságot tanúsítunk mások, más kisebbségi vonatkozások, társadalmi csoportok helyzete, kiszolgáltatottsága, szolidaritásigénye iránt is szerte a nagyvilágban, nemre, fajra, felekezetre való tekintet nélkül. Abban az esetben talán nagyobb nyilvánosságot kaphatnak a mi lelkünknek fontos kisebbségi ügyek is a mérvadó országokban.”

Az ünnepi beszédet követően Nagy Domokos Petőfi-költemények szavalatával, a Délibáb Néptáncegyüttes pedig csodálatos bemutatóval emelte az ünnepség fényét. Sajnos csak szűk körben tudtuk még megrendezni idei első rendezvényünket, de hálás szívvel tettük és reményteljesen nézünk a következö hónapok elé.